Журнал «Преподобний Григорій»
Блаженний Старець Георгій
Бесіда про любов*
Переклад з грецької
Господь і Спаситель наш Ісус Христос дав нам досконале вчення про наше спасіння. І те, чого Він нас навчив, Він Сам спочатку втілив у життя. Він — «той, хто виконав і навчив»1. Він привів нам приклад істинної любові Милосердного Самарянина. Але Милосердним Самарянином був Сам Господь, який визволив понівечену людську природу від розбійників, тобто демонів, пристрастей, людської злоби, і воскресив і оживив її Своєю хресною смертю і Воскресінням.
Тепер ми всі знаємо, що досконала християнська любов є всеосяжною, вона є любов'ю до всіх, навіть до наших ворогів. Ми всі це знаємо, але нам важко це пережити. Навіть серед нас самих, у нашому близькому оточенні, у наших сім'ях, на наших робочих місцях є люди, які нам не подобаються. Іноді навіть не зробивши нам нічого поганого, або вони зробили нам щось незначне, або ми думаємо, що вони нам щось зробили, і ми зберігаємо до них холодність, а іноді й агресивність. Але де ж в цих випадках християнська любов? Ми повинні здійснити велику боротьбу, щоб звільнитися від цих ситуацій, які віддаляють нас від Христової любові та не допомагають нам бути справжніми учнями Христа.
Апостол Павел навчає нас, що цієї досконалої Христової любові неможливо досягти лише власними зусиллями, бо всі ми, більшою чи меншою мірою, хворі, духовно хворі, і наша воля ще слабка, а розум затьмарений. Ми потребуємо просвітлення Святого Духа. Тому серед моральних чеснот, дарів Святого Духа, апостол Павел у своєму посланні до Галатів, як ви пам'ятаєте, називає і любов. «А плід Духа: любов, радість, мир, довготерпіння, добрість, милосердя, віра, лагідність, здержливість»2.
Отже, будемо прагнути, будемо боротися, щоб здобути любов, але потрібно також просити благодаті Святого Духа. Щоб Дух Святий просвітив нас, очистив нас від пристрастей і браку любові та дав нам дар любові. І тоді, коли Святий Дух, відповідаючи на наше власне прагнення, на нашу власну молитву, на наше власне бажання і на нашу власну боротьбу, дасть нам благодать справжньої любові, тоді ми теж будемо справжніми і милосердними учнями вчителя любові, Господа Ісуса Христа.
Я пам'ятаю одну історію — розповім її вам і на цьому закінчу — про маленького православного грецького хлопчика, який жив в Олександрії, у Єгипті. Коли він грався з іншими дітьми, маленькими мусульманами, і вони його били, але він не бив, не давав здачі. Тож одного разу інші діти, мусульмани, його друзі, запитали його: «Послухай, коли нас б'ють — б'ємо і ми. Ти ж, як ми бачимо, коли тебе б'ють, не б'єш у відповідь, не даєш здачі». І це блаженне і просвітлене дитя сказало: «Я учень Христа. Христос сказав нам не мститися. І тому я не відповідаю». Інший хлопчик, мусульманин, почувши це, був дуже зворушений і, коли виріс, пізнав Христа, охрестився та став християнином.
Ось такими мають бути учні Христові. Ми повинні наслідувати Христа у всьому і в любові. І ми повинні завжди плекати цей дух справжньої любові до всіх людей, а особливо до тих, до кого в нас живе холодність і негативні почуття. Нам не потрібно бігти шукати ворогів, щоб їх полюбити, бо часто ми не можемо полюбити людей, з якими живемо разом у нашому домі, наших родичів, інколи навіть і в нашому братстві.
Тому, отці й брати Християни, які тут присутні, давайте всі разом почнемо щиру боротьбу за те, щоб кожну людину, ким би вона не була, ми могли прийняти як брата і любити її так, як ми повинні любити самого Христа. Тому що Господь сказав нам, що в особі кожної людини ми повинні бачити Христа3. І все, що ми робимо кожній людині, ми робимо для Христа.
Тож нехай нас зміцнить благодать Святого Духа, щоб ми могли продовжувати цю справу, яка є Альфою й Омегою християнського життя. І як я вже сказав, без любові ми не можемо бути справжніми учнями Христа.
____________________
1 Мф. 5, 19
2 Гал. 22-23
3 Мф. 25, 40
Περιοδικό «Ο Οσιος Γρηγόριος», έτος 2014, αριθμός 39
*
Бесіда ігумена за трапезою в нашому монастирі, в неділю Милосердного Самарянина, 11.11.2002.
Опубліковано з благословення монастиря Преподобного Григорія, Свята Гора Афон.
© Ἱερά Μονή Οσιου Γρηγορίου Άγιου Όρους, 2014
© Paradosi.Eu, переклад, верстка, 2024
Журнал «Преподобний Григорій»
|